Analýza páně Romanova
čili Corundman 2004

Sedmý ročník kolovratského triatlonu právě skončil. Rybník, silnice a polní cesty opět osiřely. Závodníci se rozjelí do svých domovů, aby tam léčili znavená těla, někteří oslavují, jiní ve dne v noci analyzují každou sekundu závodu, aby odhalili, proč jim i letos unikla medaile. Chcete-li, pojďme se podívat na závod a jeho aktéry.

Fotografií je zatím jen pár, pro ilustraci.

Projděte si

výsledky ze všech sedmi ročníků,

nebo

reálné časy z roku 2004 na všech kontrolách a časy v jednotlivých úsecích.

 

 

 

 

 

 

 


Neplacená reklama
(firmy, kterým důvěřuji)


Těší se na vás
Corundman 2005


Počasí bylo letos velmi nestálé, ale nakonec patřilo spíše k těm lepším. Někteří zmokli, jiní viděli jen mokrou silnici, někdo si užil sluníčka, jiný spíše bouřky a lijáku, i když krátkého. Tak rozmarný byl corundový červnový víkend.


MUŽI

Na start nastoupilo mnoho nových borců, o jejichž schopnostech se dalo usuzovat jen velmi přibližně. Závod mohl dopadnout téměř jakkoli, když polovina startovního pole mužů dosud na Corundmanovi nestartovala.

Pavel Strnad jako první v cíli plavání

Závod otevřel skvělým plaváním Pavel Strnad, který již na obrátce vedl a z vody vylézal svěží a s časem 0:10:13. Pravidelný trénink kraulu se mu vyplatil. Více než půl minuty po něm opustil rybník David Ashermann, který pak rychleji zvládl první depo a na kolo vyjel s náskokem asi 50 metrů před Pavlem. Další skupinka vystoupila z vln půl minuty po Davidovi, a to v pořadí Milan Panoch, Vojtěch Toms, Václav Klinkera a Petr Šmidoch. Po další minutové odmlce pak také zatím nenápadní František Pašek a Miroslav Ďoubal. A za nimi řada dalších.

Pavel Strnad nastoupil opravdu dravě a už to vypadalo, že přichází jeho nejlepší závod. Velmi brzy předjel Davida Ashermanna a ujal se opět vedení závodu. Jako nadprůměrný cyklista s bohatou corundovou historií mohl právem doufat v udržení se na špičce. Zezadu se však brzy nebezpečně přiblížil Milan Panoch. Milanovi to loni zkazily špatně odložené boty na běh, takže zřejmě přišel o medaili, letos si to chtěl vynahradit a právě na kole dal najevo, že patří k favoritům. Zvládl kolo + depa nejrychleji za všech, za 1:39:36. Nedlouho po startu kola se na Pavla dotáhl. Pavel se snažil udržet za ním, ale Milanovo tempo bylo omračující. V Týnci se Milanovi podařilo Pavla setřást a zahájit úspěšný sólový únik. Pavel začal jako osamocený jezdec trochu ztrácet i oproti skupince jedoucí asi minutu za ním. Tuto spolupracující skupinku utvořili David Ashermann, Vojtěch Toms a zezadu se propracovavší Mirek Ďoubal.

David startoval poprvé a zatím spíše jen intenzivně zkoumal terén, zato Vojta Toms a Mirek Ďoubal už si závod loni načetli a teď hodlali naplnit své ambice. Jak za chvíli uvidíme, oba mohli být se svým výkonem velmi spokojeni. Spolupracující trio postupně opustil David, Vojta a Mirek naopak sjeli a předjeli Pavla Strnada a hákovali spolu až do Kolovrat. Náskok Milana Panocha byl však stále příliš velký, a dokonce se v průběhu kola zvětšil až na půl druhé minuty.

Pavel se na trati brzy opět setkal s Davidem, pak ale přece jen našel novou sílu a odjel dopředu, kde se sólově držel až do cíle kola s dvouminutovou mezerou před i za sebou. Také David si to razil sám, podobně i několik minut za ním jedoucí František Pašek, který na kole trochu ztrácel a čekal na svou disciplínu. Ze skupinky, jejímž členem Franta byl, trochu zpomalili Václav Klinkera a Tomáš Hlubuček, kterého za Velkými Popovicemi postihl defekt a musel závod opustit. Vašek na kole ještě trochu ztrácel a dopředu začal jít až v poslední fázi běhu.

Na kontrole Dobřejovice už před Vaškem byli čtyři jednotliví závodníci: Petr Suchomel, Ondřej Španěl, Petr Mimochodek a Martin Rybář, mezi nimiž byly zhruba minutové rozestupy. Za již zmíněným Vaškem pak operovala trojice Tomáš Štěpánek, Petr Šmidoch a Arnošt Toms. Právě Arnošta však letos při jeho prvním startu postihla smůla: dvakrát spadl a dvakrát čelil technickým problémům s kolem. Zejména pád na křižovatce v Dobřejovicích mu přinesl nemilé odřeniny a časovou ztrátu. Arnošt se však nevzdal a závod dokončil, i když mu do smíchu nebylo.

S větším odstupem bojoval na kole Stanislav Valko, který při své první účasti spíše sondoval charakter závodu a snažil se dobře si rozvrhnout zbývající síly. Debutující René Klčo a Ondřej Mann, kteří zaplavali poměrně slibně, se pohybovali spíše v zadní části pole a pravděpodobně díky nedostatečné znalosti trasy kola minuli kontrolu Dobřejovice a byli později diskvalifikováni.

Na předních postech se kolo chýlilo k závěru. Milan Panoch přijel do Kolovrat jako první a vyběhl se čtyřminutovým náskokem na další soupeře Mirka Ďoubala a Vojtu Tomse. Milan již uvažoval o prvním místě, a jak sám později řekl, neočekával do konce závodu žádné problémy, když se v Týnci utrhl Pavlovi a nikým neohrožován dojel až do cíle. Mirek však po dobrém kole nastoupil na běh ještě lépe, nechal za sebou Vojtu a začal tvrdě stahovat Milanův náskok. Vojta Toms se po velmi dobrém kole nedokázal dobře rozběhnout, a tak nejenže ztrácel na Milana a Mirka, ale dokonce byl později konfrontován s Frantou Paškem, který sice do té doby jel na šestém místě, ale pak to rozběhl velmi pěkně. Nedokázali mu vzdorovat ani Pavel Strnad a David Ashermann.

Po delší, asi pětiminutové odmlce běžel Ondřej Španěl, který se nedlouho po začátku běhu propracoval přes Petra Suchomela. Za Petrem Suchomelem se pohyboval Petr Mimochodek a také Martin Rybář. Ten nastupoval na běh s ambicemi na lepší umístění, ale neproběhl kontrolou Za pivovarem a byl zpětně diskvalifikován. K této skupině se postupně přiblížil Vašek Klinkera.

Na dalších místech došlo už jen k jediné změně, když Petr Šmidoch v první třetině běhu překonal Tomáše Štěpánka. Za nimi pak běžel ještě Arnošt Toms a o pár minut dál Stanislav Valko.

Schylovalo se k velkému finále. Mirek Ďoubal stále stahoval náskok Milana Panocha a ve Strouze už mu dýchal na záda. Milan byl překvapen, byl již téměř naladěn na zlato, ale zdrcujícímu ataku v kopci do Lipan nemohl vzdorovat. Mirek se ujal vedení závodu a svůj náskok dále zvyšoval až do cíle, aby zvítězil ve výborném čase 2:38:28. Kolo si oproti loňsku zlepšil o více než 5 minut, běh téměř o 4 minuty, celkově pak byl lepší o 9 minut. Loni pátý, letos první, to je nový šampion Miroslav Ďoubal!

Milan Panoch prokázal, že patří k elitě, čas 2:40:57 je pro druhého nejstaršího závodníka v historii závodu vynikající vizitkou a důkazem, že nejen třicátníci, ale ani čtyřicátníci zdaleka nemusejí věšet hlavu. Lehkost, s jakou závod zvládl,  zejména pak kolo, je výzvou všem ostatním. Po loňském smůlovatém roce si Milan stříbro zaslouží dvojnásob.

Mirek Ďoubal a Milan Panoch v cíli po strhujícím závěru, kdy v poslední části běhu Mirek překonal Milana a zvítězil.

O třetí medaili se rozhodlo nedlouho poté, když František Pašek druhým nejlepším během (0:43:46) zdolal Vojtu Tomse a objednal si na večer bronz. Čas 2:46:38 je výborným časem debutanta, který by po vylepšení kola mohl příště uvažovat o postu nejvyšším.

Vojta Toms byl trochu zklamán ze čtvrtého místa, ale při pohledu na jeho časy z roku 2003 vidíme, že šel hodně nahoru: plavání o minutu a půl lepší, kolo o osm a půl minuty lepší, běh téměř o sedm minut, celkem tedy meziroční zlepšení o 17 minut! Jestli bude Vojta takhle pokračovat, bude mu zanedlouho moci konkurovat jen málokdo.

Na trati běhu došlo k poslednímu „setkání“ Davida Ashermanna a Pavla Strnada. Rychlejší z této dvojice byl David, který dokončil jako pátý, Pavel dokončil o dvě minuty později na šestém místě. Pro Davida je to určitě slibné umístění, které bude moci dále rozvíjet směrem vzhůru. Pavel začal závod velmi dobře, ale pak ho srazila dolů jakási krize mezi Týncem a Kašovicemi, a samozřejmě celý běh, kde ho překonali další dva závodníci. Dotáhne-li Pavel běhovou koncovku, mohl by díky výbornému plavání příště uviset v dobré skupince a zúčastnit se lámání medailového chleba.

Za dalších osm minut se v cíli objevili čtyři závodníci rychle za sebou: Václav Klinkera, Petr Mimochodek, Ondřej Španěl a Petr Suchomel. Vašek zapracoval v poslední části běhu, kde se posunul z desátého místa na sedmé. Celkově největší rezervu měl na kole, které ho připravilo o několik míst, tady je jistě prostor ke zlepšení. Petr Mimochodek podal stejně kvalitní výkon jako loni, plaval trochu pomaleji, na kole byl rychlejší, v běhu zas trochu ztratil, ale v jeho poslední části ještě stačil na Ondřeje Španěla a Petra Suchomela, celkové osmé místo je pak příjemnou odměnou poctivě se připravujícího reprezentanta Kolovrat. Ondřej Španěl se stal překvapením závodu, i když nešlo o medailovou pozici, meziročně se zlepšil o 36 minut, z toho kolo + depa o 26 minut! I tady se zřejmě projevil pravidelný trénink. Pokud by se Ondřej do příště zlepšil podobným způsobem, mohl by již o medailích uvažovat! Také Petr Suchomel si polepšil, a to o 10 minut, z toho na kole o 7 minut. Petrův nejlepší čas z dosavadních tří startů je dalším důkazem, že v tomto závodě člověk vítězí hlavně sám nad sebou a nad svými časy.

Ondřej Španěl, Petr Suchomel a Petr Mimochodek sice letos nebojovalli o medaile, ale zato zlepšili své časy a čekají na příležitost.

Závěr obstarali čtyři izolovaní závodníci. Petr Šmidoch podal celkově vyrovnaný výkon, nicméně kolo bylo disciplínou, která mu trochu času přidala. Tomáš Štěpánek se na kole držel s Petrem, ale běh mu už tolik nesedl a bylo z toho dvanácté místo. Arnošt Toms si vedl dobře, nicméně po dvou pádech a dalších problémech musel čelit značné časové ztrátě a pochopitelně ne zcela příjemným pocitům z takových událostí. Za to, že nevzdal, zaslouží obdiv, a bude-li za rok znovu startovat, určitě bude usilovat o lepší příčku. Závod uzavřel Stanislav Valko. Netajil se tím, že jeho příprava byla méně intenzivní, než by chtěl, po první účasti však už bude vědět, jak rozvrhnout síly a dosáhnout lepšího umístění.

Tomáš Hlubuček byl postižen neopravitelným defektem a závod nedokončil. Ještě v Týnci se pohyboval kolem sedmého osmého místa, ale pak ho technika zradila. Martin Rybář podal pěkný výkon, kolo si oproti předloňsku zlepšil o 9 minut a na běh nastupoval s ambicemi na vzestup, bohužel se odchýlil od stanovené trasy, neproběhl kontrolou Za pivovarem a musel být diskvalifikován. Snad tedy příště. René Klčo a Ondřej Mann letos zřejmě spíše zkoumali terén a nešli závod naplno. Také oni opustili regulérní trasu, a to kola, když neprojeli kontrolou Dobřejovice. Závod však hodnotili pozitivně, a tak je pravděpodobné, že potrénují a za rok na tom budou lépe.


ŽENY

Na startu se objevily čtyři ženy, z toho jedna mimo závod.

Tou byla teprve jedenáctiletá Zuzana Straková, která absolvovala regulérní dávky 0,5 – 50,3 – 7,5 v celkovém čase 4:21:00! Pro svůj věk sice nemohla být zařazena do výsledkové listiny, ale její výkon je určitě mimořádný.

Tři regulérní závodnice měly velmi příjemnou vyhlídku: rozdělit si tři medaile. Šlo jen o to, který kov které připadne. Průběh závodu v kategorii ženy nebyl tak bouřlivý, Jitka Klinkerová sice opustila vodu jako druhá, ale brzy se ujala vedení, které si udržela až do cíle a zvítězila tak v celkovém čase 3:05:32, což oproti loňsku představuje zlepšení o 19 minut!

Ivana Suchomelová podala vyrovnaný výkon, který ji vynesl na druhou příčku. Debutující závodnice se seznámila s možnostmi i úskalími závodu a příště může tyto zkušenosti využít třeba i v silnější konkurenci.

Lenka Straková letos v podstatě doprovázela svou dceru Zuzanu, takže její tempo nebylo takové, na jaké jsme u ní zvyklí. Snad tedy příště bude opět bojovat s ostatními soupeřkami.

 

KATEGORIE TÁTOVÉ A MÁMY

V kategorii Tátové letos zvítězil Milan Panoch, další dvě místa obsadili David Aschermann a Václav Klinkera.

V kategorii Mámy letos zvítězila Jitka Klinkerová, dvě další příčky patřily Ivaně Suchomelové a Lence Strakové.

 

Další zajímavosti

Účast Arnošta Tomse nám letos přinesla několik novinek a rekordů: poprvé startovali v jednom závodě otec a syn, přičemž Arnošt si připsal dva rekordy: jednak je nejdříve narozeným účastníkem v historii Corundmana (narozen 1954), jednak má 6 dětí! Podobně také start Lenky a Zuzany Strakové jako matky a dcery je převratnou událostí, Zuzka je však bohužel velmi hluboko pod věkovým limitem závodu, takže ještě pár let nebude moci bojovat s regulérními účastnicemi Corundmana. Ale pak to asi bude kruté.

 

Celkové hodnocení

Letošní závod byl pěkný: co se týče boje o první místo, dokonce asi nejdramatičtější ze všech dosavadních závodů, snad kromě závodu prvního, který byl však dramatický také z jiných důvodů.... Zatímco v letech 2000 až 2003 se vítězilo stylem start–cíl (a v roce 1999 to také Jirka Urbánek pojal dost nekompromisně), letos se Mirek Ďoubal dostal na první pozici až v závěrečné fázi běhu. Pořadí se vydatně míchalo i na dalších místech. I díky počasí šlo o velmi proměnlivý a zajímavý souboj zkušených a debutantů, specialistů na určité disciplíny a vyrovnaných borců.

Absence loňských medailistů v kategorii muži samozřejmě znamenala zhoršení průměrného času závodu, ale zároveň otevřela cestu novým talentům. Příště bychom se tedy snad mohli těšit na kvalitní souboj dřívějších a letošních borců. O účasti prý uvažuje i Jirka Urbánek, trojnásobný šampion, který sice trénuje méně než dříve, ale rozhodně nebude chtít prohrát.

Snad se podaří získat na start více žen, aby si také mohly trochu zazávodit. Pokud přijede Marta Spilková a Martina Krátká, mohlo by to být v kontextu letošních závodnic velmi napínavé.

Kolovraty si letos vedly velmi dobře. Samozřejmě nejlépe je reprezentoval Mirek Ďoubal, který přinesl do naší obce již druhé zlato (předtím Jan Ovečka v roce 2002). Pátý David Aschermann a osmý Petr Mimochodek rovněž důstojně prokázali vysokou trénovanost sportovců v naší obci, také Stanislav Valko, Lenka Straková a Zuzana Straková doplnili hypotetickou kolovratskou výsledkovou listinu o další pěkné zápisy.

Byl to moc pěkný závod, gratuluji všem, kteří dokončili a zvítězili sami nad sebou!

zpět na hlavní stránku