Smysl akce Corundman

Poprvé mě to napadlo v létě 1997. Tehdy končila pro mne a pro mé přátele z gymplu doba velkých prázdninových cykločundrů, ať už z důvodů studijních, pracovních či rodinných. Zároveň jsem kolem sebe viděl řadu lidí, kteří sice v mládí sportovali, a to i závodně, ale v padesáti mají velkou nadváhu, deprese a zdravotní obtíže.

Zdravý padesátník, který pravidelně sportuje, má tělo ve stejném stavu jako pětadvacátník, který nedělá nic. Člověk je zrozen pro pohyb a měl by si na něj udělat čas. Optimálně bychom měli být v pohybu několik hodin denně. To neznamená, že budeme tři hodiny běhat nebo plavat, i chůze a práce je pohybem, nicméně chtělo by to ještě trochu pohybu přidat.

Každý říká, že nemá čas, ale jak říká K. Cooper, autor známé knihy Aerobní cvičení: „Nemáte čas? Tak si ho prostě musíte udělat!“ Jeden můj příbuzný je obchodním ředitelem prestižní firmy, pracuje velmi intenzivně, má rodinu. Přesto běhá každé ráno deset kilometrů. Přiznávám, že já nemám takovou kázeň, abych ráno vstal dřív a vyběhl do polí. Ale nějakou kázeň mám, a především mám motivaci. Její součástí je i Corundman.

Smyslem Corundmana je přimět lidi k celoročnímu pohybu. Kdo se celý rok fláká a pak se přijede na závod zrušit, vyzkoušet si, co to s ním udělá, je blázen a vůbec nic nepochopil. Naopak mám větší radost z člověka, který nerad závodí, ale přesto pravidelně sportuje. Petr Bušek, vítěz prvního Corundmana v roce 1998, loni nestartoval kvůli chřipce. Byl trochu zklamaný, protože celý rok poctivě trénoval. Ale co je jedna neúčast v závodě v porovnání se stovkami hodin sportu, které absolvoval a které prospěly jeho tělu i duchu? Závod je pamlskem pro připravené...

Ano, Corundman má své chyby, kdo chce, najde je. Kritiky se vždy sejde hodně, někdy je oprávněná a je pro mě inspirací pro další závod, většinou je však pouze obrazem specifických nároků kritika. Není možné vyhovět všem závodníkům. Věřil jsem, že někteří budou inspirováni touto akcí a uspořádají závody jiné, podle svých schopností, ale jediný, kdo k tomu našel odvahu, byl Jirka Urbánek. Jeho cyklozávod Okolo Klíčavy má za sebou již dva ročníky. Všichni máme málo času, ale neustále to opakovat je k ničemu. Děkuji všem, kteří projevili v minulých letech radost z Corundmana, a všem, kteří nabídli svou pomoc! Věřím, že nadšení bude růst.

S přáním mnoha naplavaných, našlapaných, naběhaných a jinak absolvovaných kilometrů

na jaře 2001

Je dobře, že už se některé věci změnily k lepšímu, především přibyl nový závod Sázavské kopce, závodu se zúčastňuje stále více lidí ve věku třicet, čtyřicet, kteří již mají děti, obecně mám pocit, že aspoň pro několik lidí tato akce JE motivací.

    v červnu 2003

 

Roman Lang

zpět